Načítání obsahu...
Výstavy

Výstavy

Krištof Kintera - We All Want to Be Cleaned

Krištof Kintera - We All Want to Be Cleaned

Milan Dobeš Museum (MDM) v  Gongu (DOV) otevře 28. června 2018 svou první dočasnou výstavu. A hned na úvod se v ní představí Krištof Kintera, jeden z nejvýraznějších a nejuznávanějších představitelů soudobé české výtvarné scény. Výstava je nazvaná We all want to be cleaned, podle monumentální vibrující instalace více než osmdesáti praček, projektu z roku 2017, který vloni do Galerie Rudolfinum v Praze přilákal na 140 000 návštěvníků. V MDM však bude poprvé předveden ve své úplnosti. Mimo „pyramidy praček“ se představí i další nezaměnitelná Kinterova díla – I see I see I see (2009), spíše komorní mechanicko-akustický objekt vedle gigantického světelného samuraje, složeného ze starých lamp a kabelů My Light is Your Life II – Shiva Samurai (2014) nebo elektro-akustického veřejného projektu Public Jukebox (2011–14), který již procestoval 13 různých míst a měst, repertoár jukeboxu je velmi široký, od baroka, přes krišňácké mantry po rockovou muziku. 

K vidění bude i řada dalších umělcových děl, které MDM zapůjčil autor osobně nebo která pocházejí z kolekce spolupracující Galerie Zdeněk Sklenář či z privátní sbírky Jana Světlíka.

Umělec si získal evropské renomé technicky dokonalými sochami glosujícími moderní život. Pracuje s řadou médií, fascinují jej elektrické kabely, s jejichž pomocí dodává energii svým pohyblivým sochám, a které jsou samy o sobě zpracovány a zapracovány jako nosná součást uměleckého objektu. Jeho tvorba má převážně podobu objektů a instalací. Tyto jsou akční, konceptuální, kinetické, avšak v jádru je schovaná sochařská podstata. Většinou používá běžné předměty, mírně proměňuje jejich tvar nebo je oživuje pohybem a zvuky, vytváří asambláže. Jeho díla jsou osobitá, často groteskní, někdy apokalyptická, mísí se v nich  odpudivost s touhou znovu se podívat a nalézat nové tvary a obrazce.

Krištof Kintera, který kromě Prahy nejčastěji vystavuje v Belgii, Německu a v Nizozemsku,  relativně nedávno představil svou tvorbu italskému publiku. 

Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 28. června 2018 v 18:00, Milan Dobeš Museum, Multifunkční aula Gong 

Výstava potrvá do 15. 10. 2018


Krištof Kintera

Krištof Kintera (*1973) jeden z nejznámějších současných českých umělců. Absolvent pražské AVU  (1999),studoval i na amsterodamské Rijksakademie van Beeldene Kunsten (2003–2004). Je spoluzakladatelem experimentální divadelní skupiny Jednotka, autorem výtvarné koncepce každoročního festivalu 4+4 dny v pohybu. Žije a tvoří v Praze, považuje se za vršovického patriota. Jako vášnivý cyklista je autorem pomníku Jana Bouchala, zakladatele Auto*Matu, a všech cyklistů zabitých na pražských silnicích, nazvaného Bike to Heaven. Pod Nuselským mostem stojí jeho památník Z vlastního rozhodnutí věnovaný sebevrahům.  Pro jeho tvorbu jsou typickými prvky moment pohybu, interakce a sociálně kritický přesah jako odraz pro propojování výtvarného umění, performance a divadelní scénografie. Jeho mechanicky náročná pohyblivá díla si získala velkou oblibu, nejenom atraktivním provedením, ale i hravostí a vtipem. Linie pobavení je však většinou jen doplňkem, objekty mají vesměs hlubší poslání.

Krištof Kintera měl v nedávné době významné výstavy v Tinguely Museu v Basileji (2014), v Kunsthalle v Rotterdamu (2015) a v Galerii Rudolfinum v Praze (2017)