Načítání obsahu...
Výstavy

Výstavy

František Kupka - ČECH

František Kupka - ČECH

Od 25. října hostí Milan Dobeš Museum v ostravských Dolních Vítkovicích unikátní výstavu děl Františka Kupky, průkopníka a jednoho z hlavních představitelů abstraktní malby a jedné z nejvýznamnějších osobností českého a světového umění vůbec. Výstava, která se v bude konat do 13. ledna 2019, byla sestavena z děl z Galerie Zdeňka Sklenáře a nadace SAF. Její součástí jsou olejomalby, grafiky nebo diplomy.

František Kupka

Jeden ze zakladatelů moderního výtvarného umění František Kupka byl výjimečným českým malířem, žijícím mezi Čechami a Francií. Narodil se v roce 1871 v Opočně, ve východních Čechách, strávil tam celé dětství a mládí, v polovině 90. let 19. století přes Vídeň odcestoval do Paříže, kde se usadil. Díky svému uměleckému přínosu se nesmazatelně zapsal do dějin české i světové výtvarné tvorby. 

Během studia v Praze a pobytu ve Vídni tvořil Kupka v duchu akademismu a symbolismu. Díky svému talentu získal stipendium ke studiu v Paříži, kam odešel v roce 1895. V Paříži byl přijat na Académii Julian a později na École des Beaux-Arts, při studiu si přivydělával různě – maloval průmyslové plakáty, ilustroval knihy, vytvářel satirické skici a vyučoval theosofii.

V Paříži Kupka pod vlivem nově se formujících směrů začal vytvářet i vlastní abstraktní obrazy – stal se jedním z průkopníků orfismu, který přibližoval umění hudbě a poezii. Kupka tehdy jako jeden z prvních malířů maloval nejen barvy a tvary, ale také světla, zvuky a dojem, který v něm malované scenérie zanechaly. 

V roce 1912 na Salónu  des Indépendants mezi kubisty  i když on sám nechtěl být kategorizován do žádného uměleckého směru zcela abstraktní díla – obrazy Amorfa a Dvoubarevná Fuga. 

Kupkovo dílo nebylo dlouho náležitě doceněno, k čemu napomohl i jeho individualismus. Nicméně dnes patří mezi k nejoriginálnějším malířům 20. století a průkopníkům abstraktního umění. 


Poprvé v historii právě na této výstavě představujeme dva různé soubory společně. Objevnou kolekci autorských tisků, provedených Františkem Kupkou v roce 1926, která předcházela definitivní podobě proslulého Kupkova alba 26 dřevorytů s názvem ČTYŘI PŘÍBĚHY BÍLÉ A ČERNÉ. Autorské grafické listy nejsou označeny číslem, ale jejich vzájemná konfrontace v témže rámu umožňuje pozornému divákovi pochopit, jak dramatická cesta může vést umělce k definitivnímu výrazu díla. 


Tuto kolekci originálů získal v roce 1946 od Františka Kupky švýcarský galerista maďarského původu Carlo Lazslo, který Kupkovo dílo popularizoval společně s díly Moholy Nagy nebo Victora Vasarely. V roce 1996 pak celý soubor získala Galerie Zdeněk Sklenář, která jej uchovává jako poklad ve své grafické sbírce pro budoucí generace. 


Originály s číslem byly věnovány Františkem Kupkou jeho dávnému příteli Rudolfu Keplovi při jeho návštěvě v Pouteaux v červenci 1946. Následně, počátkem 90. let 20. století tento ucelený soubor získala rodina Hascoe z Cinncinnati v USA. Po jejich úmrtí ucelenou kolekci vydražil současný majitel v aukci Sothebys v Londýně. 


Milan Dobeš