Načítání obsahu...
Výstavy

Výstavy

Polská geometrie / TRADICE x SOUČASNOST

Polská geometrie / TRADICE x SOUČASNOST

Na výstavě Polská geometrie TRADICE x SOUČASNOST se představují díla výtvarníků tvořících od půlky 20. století až po současné mladé autory. Obdivovatelé výtvarného umění se mohou těšit na jména světového formátu, jakými jsou polský poválečný autor Kajetán Sosnowský, který v řadě sešitých maleb (kompozice složené ze šitých kusů plátna) odkazoval na ekologický obsah. 

Objevit můžete také vnitřní svět současné polské umělkyně Anny Osiecké.  Jak sama autorka říká: „Při malování obrázku objevuji nová vnitřní a vnější území, poznávám sebe a svět, který mě obklopuje. S každým krokem roste naděje a přibližuji se k tajemství, které se skrývá někde za horizontem."

Generace autorů v Milan Dobeš Museum spojí zásadní umělecké dílo Wojciecha Fangora, který  mimo jiné vystavoval v Muzeu moderního umění či Guggenheimově muzeu v New Yorku.  Byl jedním ze zakladatelů polské školy plakátů. Na výstavě Polská geometrie TRADICE x SOUČASNOST příchozí najdou Fangorův olej ze sbírky Svetlik Art Foundation z roku 1963 s názvem Nr 33. 

Více o autorech

Aleksandra Kowalczyk – je absolventkou akademie výtvarných umění ve Varšavě. Specializuje se na komerční fotografii. Její obrazy představují architekturu, kterou se nesnaží zkopírovat, ale zcela nově vytvořit. Ve svých obrazech chce na poukázat na její pevnost a formu, bez okolních budov a lidí. Skladby jsou tedy syrové a prázdné. 

Anna Osiecka – je absolventkou akademie výtvarných umění. Leitmotivy jejich obrazů jsou spirály víry, cyklony a kruhy, které symbolizují změny, cesty, nejistoty, ale také symboly stability a zjevnosti. Malováním obrazů objevuje nová vnitřní a vnější území, poznává sebe  a svět, který ji obklopuje. 

Dominika Radomska – vystudovala akademii výtvarných umění v Lodzi v oboru grafika a malba. Její díla jsou v soukromých sbírkách v Polsku i zahraničí.

Henryk Stażewski – polský malíř, považovaný za průkopníka klasické avantgardy dvacátých a třicátých let 20. století. Byl předním představitelem konstruktivistického hnutí a spoluzakladatelem geometrického abstraktního uměleckého hnutí.

Kajetan Sosnowski – vystudoval na Varšavské akademii výtvarných umění, Po druhé světové válce se aktivně zapojil do organizace polského uměleckého život. Patří k zakladatelům varšavské skupiny 55 a Galerie Krzywe Kolo (1955).

Patrycja Nurkan – absolventka akademie výtvarných umění v Lodzi. Zabývá se kresbou, malbou a experimentálním tiskem. 

Ryszard Winiarski – polský malíř, spojil konstruktivismus s teorií případů, vytvořil matematickou formu vizuálních tvarů, které důsledně aplikoval ve své práci, pracoval na geometrických kompozicích svítících svíček s názvem Geometrie nebo na Šanci na meditaci

Wojciech Fragor – byl polský grafik, malíř, sochař a spoluzakladatel polské školy plakátů. V roce 1970 měl jako jediný polský umělec samostatnou výstavu v muzeu Solomon R. Guggenheim v New Yorku. 


                                                Kateřina Neumannová