Načítání obsahu...
Výstavy

Výstavy

Andrzej Nowacki - TAJEMSTVÍ ČTVERCE

Andrzej Nowacki - TAJEMSTVÍ ČTVERCE

Andrzej Nowaczki (1953) je polský opartistický výtvarník. Jehož díla vytváří abstraktní, otevřený prostor založený na iluzi barev a imaginární hloubce. Je to vytvoření bezrozměrného prostoru, který vyvstává ze stávajícího reliéfů. Na povrchu trojrozměrného díla je viditelná iluze pohybu evokující novou dimenzi plnou vibrací a opakujících se rytmů.

ANDRZEJ NOWACKI

Autor se narodil 15. října 1953 v polské Rabce. Jeho rané mládí strávil v Krakově. První umělecké zkušenosti z oblasti interiérového designu a restaurování umění. Poté, co opustil Polsko v roce 1977, studoval skandinávské jazyky na univerzitě v Göteborgu, stejně jako dějiny umění a německá studia v Innsbrucku. 

Začátkem osmdesátých let začal své dlouholeté seznámení s klasikou konstruktivismu v Polsku Henrykem Stażewskim, jehož dílo ovlivnilo především raná díla Nowackiho.

Od poloviny 90. let spolupracuje Nowacki s Heinzem Teufelem, sběratelem a majitelem jedné z nejprestižnějších galerií pro konkrétní umění v Evropě, s pobočkami v Kolíně nad Rýnem a později v Berlíně. Zde se setkal s pracemi Maxe Billa, Josefa Albersa, Antonia Calderary a Bridget Riley, což byl podnět k hledání vlastních nápadů na realizaci pruhovaných reliéfů.

V roce 1994 získal Nowacki soukromé stipendium ve West Orange, NY. V letech 1997, 1998, 2000 a 2001 se zúčastnil workshopů pořádaných polským uměleckým kritikem Bożena Kowalska pod označením geometrie v Okuninkě a na dalších výstavách v Kreismuseum od Radom. V roce 2001 mu bylo uděleno roční stipendium z nadace New York Pollock-Krasner Foundation. V roce 2005 odcestoval do Osaky, aby připravil svou první výstavu v Japonsku. Rok 2006 strávil ve svém ateliéru na ostrově Anna Maria na Floridě, kde pracoval na reliéfech, které si objednal Galerie Seth Jason Beitler v Miami.

V roce 2015 se Nowacki přestěhoval do prostorného studia na bývalém areálu těžkého průmyslu v Ostravě Dolní Vítkovice. Zde začal umělec realizovat vícedílné a velkoformátové reliéfy. 

Andrzej Nowacki žije a pracuje v Berlíně. 

Zdroj: https://www.wikiart.org/